10 tipů pro první návštěvu okruhu (1/2)

Posted On: čec 26, 2020

Categories: Track Days

Author: Roman Potakh

10 tipů pro první návštěvu okruhu (1/2)

Seznam tipů/doporučení, které můžete zvážit, než se vydáte poprvé na trať. Tato první část je věnována všemu okolo, mimo přípravy auta samotného.

 

1) Jezděte v partě.

Najděte si partu, nebo aspoň dalšího nadšence, který by na akce jezdil s Vámi. Můžete si vzájemně vyměňovat zkušeností, rady, občas si pomůžete s hlídáním odložených věcí, či opravou.

 

2) Mějte připravené nářadí.

Klíč na kola, velká gola, klíče, kombinačky, duct tape, stahovačky, zvedák, imbusy, utěrky, atd..To vše se hodí mít s sebou na okruhu. Na okruhu dostává technika zabrat a občas se objeví nějaký problém, na který prostě před návštěvou nepřijdete - proto je dobré být připraven na všechno.

3) Příprava sebe sama.

Často podceňovaný bod, při tom se jedná asi o ten hlavní, jelikož se bavíme o řidiči. Buďte odpočati, najezení, dodržujete během dne pitný režim, nalaďte se do pohody, jeďte na okruh zavčasu a nedostaňte se do časového tlaku. Neposlední součástí je vaše oblečení - to musí být pohodlné a odpovídat počasí (a teplotě v autě). Boty by měli být s co nejtenčí podrážkou, abyste dobře cítili pedály.

4) Mějte realistická očekávání

Během prvních návštěv budete rádi, že přežijete vy i auto - proto není potřeba si dávat nějaké cíle (čas) nebo se nahánět se zkušenějšími řidiči. Nejste Senna, dovezte do cíle sebe a auto v pořádku. Zrychlujte postupně.

 

5) Dělejte si záznamy

Jednak můžete pak doma zpětně studovat svou jízdu a odhalovat chyby, ale zároveň si zpětně můžete zhodnotit krizové situace, vaše chování na trati atd. Pro samouky must-have.

6) Naučte se základní vlajkové signalizace.

Vstupujete do areálu, kde jsou nějaká pravidla, je vaší povinností je znát!

 

7) Najděte vhodnou akci a znejte okolí.

Pokud jste na trati nikdy nebyl, nebo jen velmi málo, asi nemá cenu se hlásit do závodu. Zvolte správně na jakou akci se vydáte a před výjezdem koukněte po okolí, kde se tankuje, kde se občerstvíte, popř. i přespíte.

 

8) Bezpečnost.

Mým velkým doporučením je mít hasící přístroj v autě + žáru odolné rukavice (např. abyste mohl otevřít kapotu). Zkontrolujte si uchycení a vedení pásů. Stav sedačky.

9) Zvažte návštěvu před.

Většina volných jízd (i amatérských závodů) v ČR jsou volně přístupná. Zajděte se někdy podívat jak to chodí, kde se kupují lístky atd.

10) Jezděte plynule a předvídatelně.

Nejhorší co můžete udělat je motat se po trati zleva doprava a rychle měnit směr. Nepsané pravidlo říká, že je na rychlejším řidiči, aby Vás bezpečně předjel. Pokud naopak předjíždíte vy, musíte počítat že o Vás řidiči neví. Vždy si vybírejte bezpečné místo.

 

 Pokud Vás napadá něco dalšího, napište to do komentu!

 

 

Komentáře

  • Roman
    čec 26, 2020
    Testovací komentář

Napište komentář

Přihlásit se